DOGS IN NEED 2007        AGILITY AID                13th-19th August '07

 

RESULTS FOR CLASS  80 - Genesis Classic Large Agility Comb 6-7 PT 1

 

JUDGE: DEN KEELER                               ENTRY: 122                 COURSE TIME:  45.00secs

 

    1   HEGE HURDWELL                 BRENTMOOR RING OUZEL                    B/C        

    2   ANDREW DICKER                 SHANOWL MYTAG AT CARANDMAR A.W.         B/C        

    3   JOHN WARD                     WAGGERLAND LXSIE                        B/C        

    4   IAN JACKSON                   JACKERIN JUDE                           WSD        

    5   CHRISSY MITCHELL              BLUE GEM STONE                          WSD        

    6   NAOMI KAMEDA                  FAY OF HIDAKA MERRY FARM JP             B/C        

    7   RITA LLOYDS                   WINTERS FIZZY POPS (AW)G                WSD        

    8   KAREN RAFFIN                  FORMULA ONE MISTY                       WSD        

    9   CHRISSY MITCHELL              ASHPEN BLUES REMEDY                     WSD        

   10   LORNA PEACHEY                 KILLIEBRAE AMMO                         B/C        

   11   KATIE SHAPLAND                GEMPAWS BLACK DIAMOND                   B/C        

   12   SARAH DYKE                    NO REGRETS AND ALL THAT JAZ             WSD        

   13   ANDY WIDDESS                  DALE AP TAZ                             WSD        

   14   KAREN SMITH                   MYSTIC MISSION                          WSD         

   15   ANNE CHALLIS                  LOUANDI BRONZED TEAK                    BSD        

 

RESULTS FOR CLASS  80 - Genesis Classic Large Agility Comb 6-7 PT 2

 

JUDGE: DEN KEELER                               ENTRY: 122                 COURSE TIME:  45.00secs

 

    1   DEBBIE FOX                    ALEXAARONS DON'T LOOK BACK              WSD        

    2   KEVIN STEGGELL                JACK DAWKINS                            WSD        

    3   DAVE LEACH                    BONVIVANT KALLISTO                      MALINOIS   

    4   EMILY BARNES                  MAGIC ICKEL JO                          WSD        

    5   CHARLOTTE HARDING             BEKKIS BEYOND BELIEF AW                 B/C        

    6   KAREN COLE                    MONOCHROME MUTT                         WSD        

    7   JANET THOMPSON                COMEBYANAWAY DIVAS TIGRESS              B/C        

    8   JANET WATSON                  ONE TWO BE                              B/C        

    9   JAYNE SPRIGGS                 MEISTERWERK TASHA                       B/C        

   10   SAM JOHNSTON                  OAKUS POAKUS                            B/C        

   11   TON VAN DE LAAR               ARMATI'S BRAVELY BROLINN                B/C        

   12   JO FRASER                     FATS DOMINO OF CRAZYMAESY               WSD        

   13   MEL DOYLE                     PEPSI FIZZ OF VALGRAY                   WSD        

   14   YVONNE CROXFORD               MOTLEY MADDIE MEISTER                   B/C        

   15   LORRAINE WATTS                ON CLOUD NINE   AW                      WSD        

 

RESULTS FOR CLASS  81 - Genesis Classic Large Jumping Comb 6-7 PT 1

 

JUDGE: LIZ MORGAN                               ENTRY: 130                 COURSE TIME:  45.00secs

 

    1   ALAN STIFF                    WEIRCOURT NUTMEG                        B/C        

    2   MARC WINGATE-WYNNE            KARRIDER KARINTHIAN                     B/C        

    3   COLIN HYNES                   FIZZ WIZZ FLISS AW                      WSD        

    4   KAREN COLE                    MONOCHROME MUTT                         WSD        

    5   CHARLOTTE HARDING             BEKKIS BEYOND BELIEF AW                 B/C        

    6   ALAN BRAY                     ROSMARINUS RUM ROSA                     B/C        

    7   LINDA HUTCHINSON              WOODSORREL ABBESS                       WSD        

    8   CLAIRE ROSENDALE              TRIED AND TESS DID                      WSD        

    9   MEL DOYLE                     PEPSI FIZZ OF VALGRAY                   WSD        

   10   SHIRLEY WELLS                 MEISTERWERK MAHAGANY                    B/C        

   11   RITA LLOYDS                   WINTERS FIZZY POPS (AW)G                WSD        

   12   SARA BENNETT                  TOUCHANGO TYE                           B/C        

   13   NAOMI KAMEDA                  FAY OF HIDAKA MERRY FARM JP             B/C        

   14   LESLEY HILDREW                ALSORTS MAGIC MONSTER                   WSD        

   15   IAN JACKSON                   JACKERIN JUDE                           WSD        

 

RESULTS FOR CLASS  81 - Genesis Classic Large Jumping Comb 6-7 PT 2

 

JUDGE: ELIZABETH MORGAN                         ENTRY: 130                 COURSE TIME:  45.00secs

 

    1   SARAH MACNEIL                 SARAMAK DANCING RAIN                    WSD        

    2   ELSPETH BAIRD                 TOUCHANGO BLACK JACK                    B/C        

    3   JOHN WARD                     WAGGERLAND LXSIE                        B/C        

    4   TON VAN DE LAAR               ARMATI'S BRAVELY BROLINN                B/C        

    5   SANDRA WILCOX                 MY DEVIL DUFFY                          WSD        

    6   ANNE EDWARDS                  ARNPRIORS EARL GREY                     B/C        

    7   MICHELLE JOHNSTON             STORM                                   B/C        

    8   SHELLEY CHRISTMAS             SANTAS LITTLE SISTER                    WSD        

    9   JULIE SAUNDERS                MINKA LEXEY Q.T  AW                     BSD        

   10   QUEENIE TEATHER               SUNSKY QUEST OF THE SEA                 WSD        

   11   PAT PARTRIDGE                 WAGGERLAND WIDGET AT GUNRAN  AW(S)      B/C        

   12   TOSHIYUKI OBA                 DONO SUMMER                             B/C        

   13   NATALIE HYNES                 BUMBLE BOO AW                           WSD        

   14   ANNE CHALLIS                  LOUANDI CREOLE                          BSD        

   15   KATUHIKO KAMEDA               DANKA VON AWAJI MIURA JP                BSD        

 

RESULTS FOR CLASS  82 - Genesis Classic Large Agility Grade 7

 

JUDGE: DEN KEELER                               ENTRY:   67                 COURSE TIME:  45.00secs

 

    1   DAWN WEAVER                   CASCADES HEAVENLY PROMISES              COLLIE X   

    2   WENDY WILLEMSE                AMAZING CISCO VD WILBAM                 B/C        

    3   FIONA VAUGHAN                 BHEINN TRIM                             WSD        

    4   SUE ROLFE                     KESTREL GTX                             B/C        

    5   DAVE BLACKSHAW                JUSTA JOKER                             B/C        

    6   MARC SAUNDERS                 THE DARK DASHER OF CLYBONN AW           WSD        

    7   DAWN WEAVER                   SLINKY MINKY OF MO                      COLLIE X   

    8   ALAN BRAY                     SKYS THE LIMIT AT UPANOVA               WSD        

    9   DAVE MUNNINGS                 AGILITY CHAMPION MISTER BILLY WHIZZ     B/C        

   10   LEE GIBSON                    TADDYMORE JACK AW                       B/C        

 

RESULTS FOR CLASS  83 - Genesis Classic Large Jumping Grade 7

 

JUDGE: LIZ MORGAN                               ENTRY:   68                 COURSE TIME:  35.00secs

 

    1   ANTHONY CLARKE                GEMMADEAN BLACK MAGIC                   COLLIE X   

    2   BRAD MOYLER                   PERSIAN SPICE                           WSD        

    3   DAWN WEAVER                   SILVER CASCADE                          COLLIE X   

    4   NIGEL STAINES                 DRAGONHEART DARK DESTROYER AWG          KELPIE     

    5   FIONA VAUGHAN                 BHEINN TRIM                             WSD        

    6   MARC SAUNDERS                 THE DARK DASHER OF CLYBONN AW           WSD        

    7   IAN JACKSON                   TALISWOOD TEMPTATION                    WSD         

    8   DAVE BLACKSHAW                JUSTA JOKER                             B/C        

    9   LEE GIBSON                    TADDYMORE JACK AW                       B/C        

   10   DAVID HOWARD                  SHEPWOOD EVENING RAIN AW                B/C        

 

RESULTS FOR CLASS  86 - Genesis Classic Medium Agility Comb 1-5

 

JUDGE: MIKE HALLAM                              ENTRY:  126                 COURSE TIME:  60.00secs

 

    1   HELEN ANDERSON                DINKY DEMON OF DOWN UNDER               X          

    2   JAYNE SPRIGGS                 MEISTERWERK JEXIE JANGLES               B/C        

    3   RACHAEL HUTTON                TAN BOY                                 ACD        

    4   ROBERT HARRIS                 SILVER WIZARD                           W/COCKER   

    5   JENNIE THORPE                 KESELLIELYN DASHER                      B/C        

    6   ASHLEIGH BUTLER               ASHPEN PUDSEY BEAR                      X          

    7   ELAINE HUDSPETH               PHOENIX OF THE MAGPIES                  COLLIE X   

    8   ALISON PEARCE                 SYKES OF THE MANOR                      X          

    9   IAN MITCHELL                  BOSUN OF REDE WOOD                      SBT         

   10   DAWN NEWMAN                   LITTLE BITTY PRETTY ONE                 COLLIE X   

   11   TONI HARRISON-JONES           FOXY LOXY LADY                          WSD        

   12   RICHARD WAGNER                PARKBREK COCKER DOODLE DOO              W/COCKER   

   13   VAL WHITE                     CASCADES WHOOPSA DAISY                  X          

   14   HILARY JARVIS                 SHANANDI JACK BE QUICK                  MIN POODLE 

   15   LORNA GOODBAN                 JANDAZ DREAMS OF CADBURY                TOY POODLE 

 

RESULTS FOR CLASS  87 - Genesis Classic Medium Jumping Comb 1-5

 

JUDGE: LYNDA STANGLE                            ENTRY:  130                 COURSE TIME:  45.00secs

 

    1   LINDA ARMOUR                  HALF CUT GEM                            X          

    2   ALISON PEARCE                 SYKES OF THE MANOR                      X          

    3   JENNIE THORPE                 KESELLIELYN DASHER                      B/C        

    4   ASHLEIGH BUTLER               ASHPEN PUDSEY BEAR                      X          

    5   COLIN HYLANDS                 PHOENIX OF THE MAGPIES                  COLLIE X   

    6   ROBERT HARRIS                 SILVER WIZARD                           W/COCKER   

    7   JANICE HARRIS                 PARKBRECK BUZY BEE                      W/COCKER   

    8   PATRICIA BISHOP               SANDBACH HIT AND RUN                    X          

    9   HILARY JARVIS                 SHANANDI JACK BE QUICK                  MIN POODLE 

   10   RICHARD WAGNER                PARKBREK COCKER DOODLE DOO              W/COCKER   

   11   TANYA NELSON                  SEVEN BY CHANCE                         COLLIE X   

   12   LORNA GOODBAN                 JANDAZ DREAMS OF CADBURY                TOY POODLE 

   13   SANDRA GOODWIN                MAZIE'S LITTLE IRISH LASS               X          

   14   TONI HARRISON-JONES           FOXY LOXY LADY                          WSD        

   15   VAL WHITE                     CASCADES WHOOPSA DAISY                  X          

 

RESULTS FOR CLASS  88 - Genesis Classic Medium Agility Comb 6-7

 

JUDGE: DEN KEELER                               ENTRY:   51                 COURSE TIME:  45.00secs

 

    1   SIAN ILLINGWORTH              FALCONMOOR SHADOW DANCER                B/C        

    2   CLIFFORD TRULUCK              TOSARI CACHE                            B/C        

    3   JOANNE TRISTRAM               ELLIE DE LYSTON                         X          

    4   ALAN GARDNER                  TOUCHANGO AGAIN GIRL                    B/C        

    5   KAREN SMITH                   MISSION ACCOMPLISHED                    WSD        

    6   MARTIN TAIT                   SUSKAS WHIRLING DERVISH                 X          

    7   ROSIE ISON                    THE CARTOON CLASSIC                     COLLIE X   

    8   CHRIS ALLEN                   MUMBLESWOOD NUTMEG                      W/COCKER   

    9   KAREN BUGLER                  NIABEN GAELIC STORM                     SHELTIE    

   10   DAWN HARVEY                   CARROWDALE ORCHID                       W/COCKER   

 

RESULTS FOR CLASS  89 - Genesis Classic Medium Jumping Comb 6-7

 

JUDGE: LYNDA STANGLE                            ENTRY:   54                 COURSE TIME:  45.00secs

 

    1   ALAN GARDNER                  TOUCHANGO AGAIN GIRL                    B/C        

    2   CLIFFORD TRULUCK              TOSARI CACHE                            B/C        

    3   HEIDI WINDHEUSER              CODY'S COUNTLESS CAPERS                 X          

    4   BERNADETTE BAY                AG. CH. OBAY TRULY BALANCED             SHELTIE    

    5   JOANNE TRISTRAM               ELLIE DE LYSTON                         X          

    6   MARIA STEIN                   CRAZYMASEY SCRAG BACH                   WSD        

    7   ROSIE ISON                    THE CARTOON CLASSIC                     COLLIE X   

    8   TONI JOHNSON                  RAEANNE MISS-CHIEF                      B/C        

    9   KATIE MELVILLE                GREYBECK HOPES AND DREAMS               B/C        

   10   ALAN LEWELL                   THE TIGGANATOR                          X